Kategorie

BMW E36 – nieprzemijający faworyt Polaków

Niemiecka marka samochodów z początku nosiła nazwę Bayerische Flugzeug Werke, ale tylko przez rok. Od 1917 roku istnieje znana do dziś nazwa BMW, czyli Bayerische Motoren Werke. Przyglądamy się historii firmy i jej najpopularniejszemu w Polsce dziecku.

Początkowo przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją silników do samolotów. Dopiero w 1923 roku został wyprodukowany i zaprezentowany pierwszy motocykl od BMW – R32 i to ten moment uznaje się za historyczny początek motoryzacyjny tego koncernu. Pierwszym samochodem pochodzącym w całości z monachijskiej fabryki był sześciocylindrowy model 303. Współczesne auta już w niewielkim stopniu przypominają te pierwsze, ale wciąż łączy je jedno – znana na całym świecie niemiecka solidność.

Na rynku polskim największą popularnością wśród używanych aut tej marki cieszy się model E36, tak zwana „trójka”. Model produkowany w latach 90. zachwycał sportową sylwetką i rajdowym zacięciem, jednak przed laty niewielu Polaków, ze względu na wysoką cenę,  mogło sobie na niego pozwolić. Dziś to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, ale o auto w dobrym stanie, zarówno technicznym, jak i wizualnym, bardzo trudno. Mowa oczywiście o wersji sedan, ale na przestrzeni lat nie zabrakło również combi, coupe i cabrio. Pojawił się nawet, skierowany do klientów samochodów kompaktowych, tańszy model z tej właśnie kategorii.

Mimo istnienia świetnej wersji combi, które z powodzeniem mogłoby pełnić funkcje rodzinnego auta, wielu dojrzalszych klientów rezygnuje z kupna ze względu na dość zabawną sytuację... Otóż model tego BMW kojarzony jest z pewną subkulturą społeczną lubującą się w „wygodnych” ubraniach. Stąd duża popularność tego modelu wśród młodych ludzi, którzy często wybierają go na swój pierwszy samochód. Wspomniana sportowa sylwetka i osiągi przyciągają młodych kierowców, żadnych wrażeń z jazdy. Przy tym zaledwie kilka tysięcy nie jest wygórowaną kwotą za auto tej klasy, na skromną kieszeń młodego kierowcy.