Kategorie

Audi: popularne modele

Za początkami marki Audi stoi August Horch, który to po perturbacjach finansowych ze wspólnikami w 1909 roku założył przedsiębiorstwo Audi Werke. Jakie modele cieszą się największą popularnością w naszym kraju?

Jednym z modeli cieszącym się dużą popularnością wśród Polaków jest Audi A4 produkowany od 1994 roku. Jest to następca Audi 80 i bez wątpienia symbol nowej ery niemieckiej motoryzacji i designu. W całej swojej historii znalazł aż 6 milionów nabywców na całym świecie. Z czasem powstawały nowe generacje A4, a na rynku dostępna jest już czwarta. A4 to także wersje sportowe jak RS i S oraz częściowo terenowe typu allroad. W tym roku A4 obchodziło jubileusz 20-lecia produkcji, na którym podkreślono między innymi to, że model ten był najszybciej uruchomioną produkcją w historii Audi oraz szybko stał się bestsellerem, głównie w Niemczech, Chinach i Stanach Zjednoczonych. W fabryce Ingolstadt dziennie produkuje się 700 sztuk.

Drugim co do popularności wśród polskich nabywców jest Audi A6. To auto wyższej klasy z segmentu E. Zastąpił słynne Audi 100. W 2005 roku zdobył najważniejszą w światowej motoryzacji nagrodę „Car of the year”. Produkowany w Ingolstadt, Szanghaju oraz Pune. Na polskich drogach najczęściej spotykanym jest wciąż model A6 C5 oraz C4. Z nieco nowszych pozycji tej marki spotkać można A6 C6.

Oznaczony symbolem C5 i produkowany od 1997 roku aż do 2004 model charakteryzuje się bardziej opływowym i eleganckim kształtem od swojego poprzednika. Ugruntował on pozycję Audi na rynku w klasie wyższej. Warto podkreślić, że „Szóstka” zajęła w 1998 roku trzecie miejsce w plebiscycie „Europejski Samochód Roku”.

Model A6 (C6) został zaprojektowany przez Waltera De Silvę i stylistycznie przypomina swojego poprzednika, jednak sylwetka jest dużo bardziej dynamiczna, a sam samochód dłuższy. Charakterystyczny grill, podobny do tych montowanych w starych samochodach wyścigowych, stał się znakiem rozpoznawczym tego modelu.