Kategorie

Obuwie do jazdy – w jakich butach najlepiej prowadzić samochód?

Kwestia, jakie buty zakładamy do jazdy samochodem, może wydawać się drugorzędna. Obuwie miewa jednak duże znaczenia dla bezpieczeństwa. Powinny wziąć to pod uwagę szczególnie kobiety, kiedy mają zamiar wsiąść do samochodu w szpilkach lub czółenkach w szpic.

Najlepsze obuwie do jazdy – każdy ma je w domu

Idealne obuwie dla kierowcy to zwykłe, dobrze dopasowane buty sportowe. Adidasy mają odpowiedni krój, przylegają do stopy i zapewniają komfort. Ich podeszwy cechują się też dobrą przyczepnością, a to niezwykle ważne, gdy siadamy za kółko. Śliska podeszwa może zsunąć się z pedału w newralgicznym momencie. Jakie jeszcze powinny być buty, w których zamierzamy prowadzić?

 

W sam raz nie tylko do chodzenia

Buty do jazdy autem muszą mieć odpowiedni rozmiar. To niby oczywistość, ale warto pamiętać o tym, że stopa przy gwałtownych manewrach może wypaść z buta i utrudnić nam opanowanie sytuacji. Bardzo niefortunne podczas prowadzenia samochodu mogą okazać się również szpilki, buty na koturnie i półbuty z długimi noskami. We wszystkich tych rodzajach obuwia, stopy są niestabilne, nie trzymają kostki i wymuszają nienaturalną pozycję stóp. Panie, które na co dzień wybierają takie obuwie, powinny wozić ze sobą zastępcze buty sportowe. Zamiana obuwia zajmuje przecież chwilę, a z pozycji kierowcy nikomu przecież nie musimy prezentować się idealnie. Grunt to odpowiedzialność.

 

Jazda w klapach

Choć komentarze o obuwiu nieodpowiednio dobranym do jazdy dotyczą zwykle kobiet, mężczyźni również nie grzeszą rozwagą w tej materii. Latem notorycznie siadają za kierownicę w klapkach lub japonkach, które są skrajnie niestabilne i mogą zsunąć się ze stoy lub przekręcić w jednej chwili. Panom zdarza się też kupować obuwie zbyt szerokie, które sprawia, że stopa może zahaczać o sąsiedni pedał. Niektóre buty posiadają poza tym bardzo twardą i grubą podeszwę, przez którą kierowcy trudniej ocenić, z jakim naciskiem powinien wbijać pedały.