Kategorie

Samochodem na wakacje – jak bezpiecznie schować bagaże?

Pakowanie bagaży, szczególnie na wyjazdy rodzinne, to prawdziwe wyzwanie. Gdy już uda nam się upchnąć potrzebne rzeczy do walizek i toreb, zapominamy niestety, że je także trzeba odpowiednio spakować. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo.

Czy wiesz, że litrowa butelka wody podczas gwałtownego hamowania nabiera masy kilkuset kilogramów? Choć raczej o tym nie myślimy, przedmioty które przewozimy w samochodzie często stanowią dla nas większe zagrożenie, niż sama kolizja czy wpadek. Dlatego wsiadając do samochodu, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach bezpiecznego przewożenia bagażu. Także tego podręcznego.

 

Zredukuj bagaż do najpotrzebniejszych rzeczy

Wyjazd własnym samochodem na wakacje daje m.in. możliwość zabrania ze sobą większej liczby rzeczy. A wyjeżdżając, zwłaszcza z dziećmi, mamy wrażenie, że wszystko może nam się przydać. Wielu, nawet teoretycznie niezbędnych rzeczy, nie musimy jednak ze sobą zabierać. Jeśli mamy samochód, możemy przecież w dowolnej chwili dotrzeć nim do sklepu czy apteki kupić to, czego akurat nam potrzeba. Z takim podejściem, zaoszczędzimy miejsce w samochodzie.

 

Bagaże do bagażnika

Do przewożenia bagaży powinien nam służyć wyłącznie bagażnik, nie wolne miejsce pod siedzeniem czy przestrzeń na tylnej kanapie lub przy tylnej szybie. Jeśli mamy kłopot z upchaniem wszystkiego we właściwe miejsce, możemy kupić lub wypożyczyć bagażnik dachowy. Jest to stosunkowo niedroga inwestycja, która wiele upraszcza i zwiększa bezpieczeństwo podróżujących.

 

Kolejność ma znaczenie

Układanie bagaży zaczynamy od tych najcięższych. Przed wyjazdem warto poświęcić chwilę na zorganizowanie przestrzeni w bagażniku, czyli zabawić się w tetris. Na wierzch możemy włożyć te rzeczy, których możemy potrzebować podczas postoju.

 

Przerwy na jedzenie i picie

To właśnie podczas postoju powinniśmy zrobić sobie przerwę na uzupełnienie płynów i posilenie się. Przewożenie pojemników z jedzeniem czy butelek stwarza dodatkowe zagrożenie podczas wypadku. Również jedzenie w trakcie jazdy może poskutkować zakrztuszeniem lub zadławieniem. O środka samochodu nie zabieramy również ostrych i twardych przedmiotów.