Kategorie

Auta hybrydowe

Jeszcze kilka lat temu auta hybrydowe uchodziły za motoryzacyjne kurioza. Obecnie zyskują coraz większą popularność na rynku wtórnym. Dlaczego warto kupić samochód hybrydowy?

Pierwszym wielkoseryjnym samochodem hybrydowym, który przetarł szlak wszystkim pozostałym, była Toyota Prius. Do chwili obecnej producent tego modelu wypuścił w obieg aż cztery jego generacje. Od tamtej pory na rynku pojawia się coraz więcej aut hybrydowych. Bardzo ważne przed zakupem „hybrydy” jest sprawdzenie jej stanu technicznego. A do tego potrzebny jest specjalny komputer diagnostyczny.

 

Układy hybrydowe

W opinii mechaników układy hybrydowe stwarzają o wiele mniej problemów niż zwykłe. Jeśli natomiast chodzi o inne podzespoły (na przykład silnik spalinowy czy zawieszenie), można je zachować w zadowalającym stanie, nie ponosząc dużych kosztów. Obecnie dostępne w sprzedaży układy hybrydowe nie mają rozrusznika, alternatora oraz pasków klinowych. Ze względu na to, że podczas hamowania układ odzyskuje niemal całą energię, klocki i tarcze nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji zużywają się wolniej niż w zwykłym aucie.

 

Eksploatacja samochodu hybrydowego

Wielu kierowców decyduje się na zakup auta hybrydowego, by zaoszczędzić na paliwie. Z tego typu pojazdami należy się więc odpowiednio obchodzić, aby spełniały swoją rolę. Nie należy raczej korzystać z wysokich obrotów, wolniejsza jazda wydłuży w czasie żywotność auta. Zresztą układy hybrydowe są skonstruowane w ten sposób, że silnik pracuje w optymalnym zakresie obrotów. To zasługa nie tylko elektroniki, ale i automatycznej skrzyni biegów.

 

Żywotność baterii

Największe obawy kierowców, którzy wahają się między kupnem auta klasycznego lub hybrydowego, budzi żywotność baterii w układach hybrydowych. Prawda jest taka, że w samochodach z niedużym przebiegiem problemy związane z baterią należą do rzadkości. A nawet jeśli zajdzie potrzeba jej wymiany – nie jest to koszt na tyle duży, by rezygnować z zakupu samochodu hybrydowego.

 

Samochody hybrydowe nie bez powodu zyskały takie powodzenie na rynku wtórnym. Pod wieloma względami okazują się po prostu lepsze od klasycznych aut. Są bardziej wytrzymałe, stwarzają mniej problemów i pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Może więc i Ty zdecydujesz się na „hybrydę”?