Kategorie

Czy można uzyskać odszkodowanie za zalane auto?

Nie sposób fizycznie zabezpieczyć auta przed powodzią. Można jednak zatroszczyć się o stosowne ubezpieczenie.

Niektóre samochody terenowe przystosowane są wprawdzie do jazdy przez głębszą wodę, ale jeśli jej poziom sięga dachu – nie ma mowy o jakiejkolwiek jeździe. Auto to nie statek podwodny. W razie zalania samochodu uszkodzeniu może ulec wiele części. Koszty naprawy szkód powstałych w ten sposób są bardzo wysokie. Warto więc zabezpieczyć się na przyszłość i zainwestować trochę pieniędzy w odpowiednią polisę.

 

AC od wszystkich ryzyk (all-risk)

Można ubezpieczyć samochód przed powodzią w jeden tylko sposób: kupując polisę komunikacyjną w AC. Samo OC nie wystarczy. Pamiętaj jednak, że nie każde autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie zalania samochodu. Dlatego zanim zdecydujesz się na kupno jakiejkolwiek polisy, zapytaj ubezpieczyciela o zakres zdarzeń losowych objętych ubezpieczeniem i zapoznaj się szczegółowo z listą wykluczeń, zawierającą zdarzenia, w przypadku których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Najlepiej zdecydować się na AC od wszystkich ryzyk (all-risk). W tym miejscu należy z naciskiem podkreślić, że większość firm ubezpieczeniowych zastrzega sobie prawo do niewypłacania pieniędzy w przypadku uszkodzenia silnika na skutek zassania wody.

 

Ocena biegłego

Jeśli do uszkodzenia części nie doszło wskutek zassania wody, ubezpieczyciel zobowiązany jest pokryć koszty osuszenia oraz wyczyszczenia pojazdu, a także naprawy zaistniałych uszkodzeń. Procedura wymaga jednak, by najpierw samochód został dokładnie obejrzany przez biegłego, który ustali przyczynę zalania i wykluczy ewentualność zassania wody do silnika.

 

Co zrobić w przypadku zalania?

Im szybciej auto zostanie wydobyte z wody, tym lepiej. Pod żadnym pozorem nie należy go uruchamiać, by nie spowodować dodatkowych uszkodzeń. Zalany samochód powinien trafić od razu do warsztatu, gdzie zostanie dokładnie osuszony. Nie tylko trzeba będzie umyć i wysuszyć tapicerkę. Oprócz tego należy też przedmuchać przewody paliwowe, oczyścić zbiornik paliwa, cewkę i kopułkę rozdzielacza, nasmarować łożyska kół, wymienić moduły obsługujące systemy bezpieczeństwa, filtry oraz płyny eksploatacyjne. Wszystkim tym zabiegom pojazd zostanie poddany w warsztacie.