Kategorie

Kontrola drogowa: Twoje prawa i obowiązki

Jak się zachować podczas kontroli drogowej? Jakie uprawnienia przysługują kierowcy i funkcjonariuszom policji? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej.

Kontrola drogowa nie kojarzy się chyba żadnemu kierowcy z niczym przyjemnym. Zwłaszcza jeśli coś w aucie szwankuje i jest duże prawdopodobieństwo, że funkcjonariusz to spostrzeże. Warto znać w takiej sytuacji swoje prawa, by móc w razie potrzeby się do nich odwołać. Nie mniej ważna jest znajomość tego, do czego jest się zobowiązanym podczas kontroli. Niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza może bowiem pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

 

Kto może Cię skontrolować?

Do kontroli drogowej upoważnieni są wszyscy policjanci, a także funkcjonariusze wielu innych służb: przedstawiciele Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze służby celno-skarbowej lub Straży Granicznej (ci drudzy mają prawo do kontroli nie tylko w strefie przygranicznej, ale na terenie całego kraju), strażnicy miejscy i gminni (w przypadku naruszenia przez kierowcę przepisów drogowych), strażnicy leśni i funkcjonariusze straży parku (na terenie lasów i parków narodowych), a także żołnierze Żandarmerii Wojskowej (dotyczy jedynie pojazdów wojskowych).

 

Jakie obowiązki ma policjant?

Po zatrzymaniu auta policjant powinien przed rozpoczęciem kontroli podać swoje imię, nazwisko oraz stopień służbowy, a także powód, dla którego auto zostało zatrzymane. Funkcjonariusz ma prawo zażądać od kierowcy oraz innych pasażerów dokumentów, przeprowadzić kontrolę trzeźwości i sprawdzić stan techniczny pojazdu. W przypadku samochodów ciężarowych ma również prawo sprawdzić zapis tachografu.

 

Jak się zachować podczas kontroli?

Jako kierowca masz obowiązek stosować się do poleceń funkcjonariusza. Bezpośrednio po zatrzymaniu ręce należy trzymać na kierownicy i nie wysiadać bez potrzeby z samochodu. Jeśli policjant jest umundurowany, możesz zażądać okazania legitymacji, jeśli nie – policjant sam powinien ją okazać przed rozpoczęciem kontroli. Po zatrzymaniu nie wykonuj żadnych nerwowych ruchów, by nie wzbudzać niepotrzebnie podejrzeń.

 

Na koniec jedna mała rada: nie wdawaj się z policjantem w dyskusje, jeśli nie zgadzasz się z jego zdaniem. Owszem, możesz wyrazić swoje stanowisko w spornej kwestii, ale ewentualne polemiki na ogół pogarszają tylko sprawę. Najlepiej zachować spokój i być uprzejmym.