Kategorie

Czym różni się OC od AC?

Każdy samochód powinien być ubezpieczony – brak ubezpieczenia jest wykroczeniem przeciwko obowiązującym przepisom. Standardowa, obligatoryjna polisa to OC. Czym różni się ona od innego rodzaju ubezpieczenia, które określa się skrótem AC?

Gdyby chcieć w jednym zdaniu naświetlić różnicę między OC i AC, należałoby powiedzieć, że to pierwsze musimy mieć, jeśli jesteśmy posiadaczami samochodu, to drugie natomiast nie jest obowiązkowe. Ale to nie jedyna różnica między tymi dwoma polisami. Sprawdźmy, czym jeszcze różni się OC od AC.

 

Dlaczego OC jest obowiązkowe?

Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś sprawcą wypadku drogowego. Kierowca, z którym się zderzyłeś, poniósł poważny uszczerbek na zdrowiu i wymaga długotrwałego leczenia. Jego auto zostało wskutek kolizji doszczętnie zniszczone. Jak myślisz: kto za to wszystko zapłaci? Gdyby obciążać finansowo osoby, które spowodowały wypadek, poszkodowani mogliby nie doczekać się specjalistycznej pomocy medycznej, zwłaszcza jeśli leczenie byłoby kosztowne. Uszkodzone pojazdy też mogłyby czekać w nieskończoność na naprawę w warsztacie.

Właśnie dlatego każdego kierowcę obowiązuje ubezpieczenie OC. Jeśli na konto ubezpieczyciela regularnie wpływa określona kwota, nie musisz się obawiać, że w razie spowodowania wypadku będziesz musiał pokryć wszystkie szkody z własnej kieszeni.

 

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym i stanowi zabezpieczenie Twojego majątku. Jeśli dojdzie do wypadku, kradzieży czy pożaru, możesz liczyć na odszkodowanie, o ile oczywiście regularnie płaciłeś składki. Należy jednak podkreślić, że polisa AC chroni wyłącznie majątek – nie pokrywa kosztów leczenia lub rehabilitacji.

 

Konkurencja rynkowa

Zakres ubezpieczenia OC ustalony jest odgórnie, co oznacza, że między ofertami różnych ubezpieczycieli nie ma i nie może być jakościowej różnicy. Co innego AC – ta polisa nie jest regulowana ustawowo, w związku z czym może mieć mniejszy lub większy zakres. Jeśli zależy Ci jedynie na ubezpieczeniu samochodu od kradzieży, wybierasz tylko tę opcję. Jeśli jedziesz na daleką wycieczkę, kupujesz polisę z usługą holowania itd.

 

Nie chcesz przepłacać? Znajdź możliwie najtańsze OC i zainwestuj nieco więcej w AC. Posiadanie dodatkowej polisy chroni Cię przed konsekwencjami ewentualnego wypadku, kradzieży, pożaru oraz innymi zdarzeniami losowymi, które mogłyby Cię narazić na duże koszty.