Kategorie

Nawigacja GPS do samochodu

Rynek oferuje nam wiele urządzeń, które różnią się od siebie parametrami, budową oraz dodatkowymi funkcjami. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego dla siebie?

Global Positioning System, w skrócie GPS, to system nawigujący, który we współpracy z satelitami pokazuje naszą pozycję na mapie. Dzięki odbiornikowi i zainstalowanym mapom możemy wybrać cel podróży, a oprogramowanie wybierze dla nas najkrótszą trasę. To właśnie dokładność map jest kluczem do dobrego zakupu nawigacji dla naszego samochodu.

Jak to działa? Po wybraniu punktu docelowego naszej podróży na monitorze widzimy mały fragment mapy pokazującej naszą pozycję i najbliższe zakręty. Niewątpliwą zaletą większości urządzeń jest pokazywanie czasu, w jaki dotrzemy do celu oraz korków i innych przeszkód, jak roboty drogowe czy wypadki. Szczegółowy czas jest pokazywany dzięki stałemu monitorowaniu prędkości i pokonanych kilometrów, co pozwala określić, kiedy mniej więcej będziemy na miejscu.
Największą popularnością cieszą się systemy z wbudowanymi mapami.

Wyświetlacz o przekątnej 5 cali i rozdzielczości 240x320 pikseli jest zupełnie wystarczający, by korzystać z większości map. Są oczywiście inne, dodatkowe opcje jak wbudowany odtwarzacz mp3 czy mp4, wedle potrzeb. Warto kupić urządzenie, które łatwo się mocuje, np. do przedniej szyby, i łatwo zdejmuje, dzięki czemu możemy go używać w innym pojeździe.
 
Warto zwrócić uwagę na długość czasu pracy akumulatora, szczególnie, jeśli chcemy z nawigacji korzystać również na rowerze czy podczas pieszych wędrówek. Nawigację z odpowiednio dużym,  czytelnym wyświetlaczem oraz wbudowanymi już mapami możemy kupić za około 300 zł. Dla bardziej wymagających dostępne są również urządzenia wielofunkcyjne, ale w wielokrotnie wyższej cenie.