Kategorie

Czy warto wziąć auto w leasing?

Leasing jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla kredytu samochodowego. Na czym polega i jakie korzyści się z nim wiążą – o tym poniżej.

Czym jest leasing?

Leasing polega na tym, że leasingodawca udostępnia leasingobiorcy samochód do użytkowania w zamian za regularne (na ogół comiesięczne) uiszczanie opłat z tego tytułu. Wysokość comiesięcznej raty różni się w zależności od marki pojazdu, jego stanu technicznego oraz wielu innych czynników, których nie sposób tu wszystkich wymienić. Należy z naciskiem podkreślić, że osoba, która bierze w leasing auto, nie staje się jego właścicielem. Może się nim stać dopiero po rozwiązaniu umowy – i to tylko pod warunkiem, że wcześniej zostało to jasno ustalone w formie pisemnej.

Leasing jest łatwiej dostępną formą finansowania niż kredyt samochodowy. Jego zaletą jest również to, że jeśli nie masz pieniędzy na spłacanie comiesięcznej raty, leasingodawca po prostu odbiera Ci auto – nie ponosisz żadnych konsekwencji, jak np. przy kredycie. To rozwiązane korzystne dla osób mających problemy z udokumentowaniem przychodów (np. takich, które pracują na podstawie umowy-zlecenia lub wykonują wolny zawód).

 

Co jeszcze przemawia na korzyść leasingu?

Przede wszystkim to, że leasing jest zazwyczaj tańszy od kredytu. Leasingodawcy mają większe rabaty u sprzedawców aut (różnica wynosi nieraz 20 procent!) i mogą liczyć na korzystniejszą ofertę ze strony firm ubezpieczeniowych. Poza tym każdy, kto weźmie auto w leasing, może liczyć na rozbudowaną gamę usług dodatkowych. Zakres tych usług można ustalać indywidualnie, w zależności od posiadanego budżetu oraz potrzeb, a także wymogów leasingodawcy. Najbardziej standardowe oferty leasingowe zawierają przede wszystkim pakiety ubezpieczeniowe. Znajduje się w nich zarówno OC, jak i AC.

Jeśli możesz pozwolić sobie na skorzystanie z droższych ofert, zyskasz możliwość serwisowania pojazdu w razie wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, a nawet korzystania na czas awarii z samochodu zastępczego. Należy jednak pamiętać, że te usługi wiążą się z wyższą ratą.

 

Samochody poleasingowe

Auta poleasingowe to opcja dla osób, które chciałyby mieć pojazd na własność, bez konieczności płacenia co miesiąc określonej raty. Są to na ogół samochody dobrej jakości, w które warto zainwestować. Jeśli interesuje Cię motoryzacja i szukasz dobrego auta poleasingowego, wejdź tutaj: http://www.salonautpoleasingowych.pl/.