Kategorie

Leasing samochodów osobowych dla firm

Wiele firm, które prowadzą działalność związaną z prowadzeniem aut, staje w pewnym momencie przed dylematem: korzystać z usług leasingowych czy nie? Jeśli naszym celem jest zbudowanie floty samochodów w krótkim czasie, leasing wydaje się rozsądnym rozwiązaniem.

Leasing. Jedna forma, wiele korzyści

Leasing to od dłuższego czasu bardzo popularna forma finansowania. Jest wybierana przez przedsiębiorców ze względu na jej liczne zalety. Przede wszystkim na podkreślenie zasługuje szybkość i prostota procedur. Leasing jest nastawiony na cel, dlatego przyznaje się go również nowym firmom, bez poważniejszej weryfikacji finansowej. Dokumenty, które się składa, to minimum formalności.

Leasing samochodów osobowych jest korzystny, ponieważ leasingobiorca nie obniża sobie zdolności kredytowej - taka umowa nie jest traktowana jako kredyt. Można go wrzucić w koszty działalności, przez co obniżamy również wartość płaconego podatku. Oferta samochodów osobowych w leasingu jest na tyle bogata, że każda firma znajdzie odpowiednie dla siebie pojazdy. Sprawdź oferty firm leasingowych, aby wybrać najlepszy dla siebie model w dobrej cenie.

Jeżeli chodzi o spłatę leasingu, to raty są rozłożone zazwyczaj na 60 miesięcy. Leasingodawca często daje też możliwość płacenia elastycznych rat w sezonie i poza nim. Po okresie umowy leasingu samochodu osobowego możemy wykupić pojazd za 1-20% jego początkowej ceny, co stanowi opcjonalne rozwiązanie: możemy, nie musimy. Leasingobiorca zawsze może poprosić o kolejną umowę, z nowym autem, nie kupując tego używanego.

Kwestia wszystkich kosztów ponoszonych w ramach umowy leasingowej zależy od kilku aspektów: stażu firmy, wysokości wkładu własnego, długości trwania umowy, wysokości rat. W przypadku jakichkolwiek problemów ze spłatą leasingodawca chroni majątek przedsiębiorcy. Oznacza to, że w przypadku postępowania komorniczego pojazdy pozostają własnością firmy leasingowej.

 

Jaki leasing wybrać: finansowy czy operacyjny?

Większość umów to leasing operacyjny. Taka forma finansowania jest uniwersalna zarówno dla dużych, jak i małych firm. Pod koniec trwania umowy leasingowej samochodu osobowego przedsiębiorca może wykupić pojazd, lecz nie musi. Zaletą jest też doliczenie rat do przychodu firmy, co wpływa na obniżenie podatku VAT. W leasingu finansowym wszystko opiera się na prawie własności. Firma ma obowiązek wykupu pojazdów po zakończeniu umowy leasingowej. Kolejnym utrudnieniem jest wymóg natychmiastowej zapłaty całego podatku VAT od transakcji, razem z pierwszą ratą umowy. Plusem takiego rozwiązania jest obniżenie podatku dochodowego, dlatego wybierają  je osoby niepłacące VAT-u lub firmy rozliczające się ryczałtem.

 

Leasing samochodów osobowych - zagrożenia

Firmy leasingowe rozwijają się dość prężnie, często pozyskując klientów banków, którzy mając do wyboru kredyt lub leasing, decydują się na to drugie. Trzeba pamiętać jednak, że leasing samochodów osobowych nie jest korzystny, gdy zamierzamy szybko spłacić zobowiązanie. Dlaczego? Wszystko jest kwestią podatku. Wcześniejsza spłata wiąże się ze zwrotem do Urzędu Skarbowego wszystkich pozyskanych odliczeń, związanych z umową leasingową.