Kategorie

Jak jeździć autostradą?

Czego należy unikać podczas jazdy autostradą i na co zwracać uwagę? O tym wszystkim poniżej.

Ograniczenia dotyczące prędkości

Na autostradzie kierowców obowiązują nieco inne przepisy. Należy o nich pamiętać, w przeciwnym razie możemy zapłacić mandat i narazić się na różne inne nieprzyjemności. Jeden z przepisów dotyczy dopuszczalnej prędkości minimalnej. Wynosi ona 40 km/h. Dlatego pojazdy poruszające się zbyt wolno (takie jak rowery, motorowery, skutery i ciągniki) nie mają prawa wstępu na autostradę. Podobne ograniczenie dotyczy pieszych oraz wozów konnych. Autostrada przeznaczona jest dla samochodów i motocykli.

W tym miejscu warto również wspomnieć o maksymalnej dopuszczalnej prędkości. Wynosi ona 140 km/h. W niektórych miejscach, które stwarzają dość poważne ryzyko wypadku, dopuszczalna maksymalna prędkość jest jeszcze mniejsza.

 

Którym pasem jechać?

Na autostradzie poruszamy się zawsze prawym pasem! Lewy i środkowy pas służą wyłącznie do wyprzedzania. Po wyminięciu pojazdu jadącego naprzeciwko należy wrócić na prawy pas ruchu.

 

Najczęstsze przewinienia kierowców

Kierowcy korzystający z autostrad dopuszczają się najczęściej przekroczenia dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowego wykonywania manewrów, a także poruszania się niewłaściwym pasem – część kierowców korzysta w sposób nieodpowiedni ze środkowego albo nawet lewego pasa. Warto odnotować, że dłuższa jazda środkowym lub lewym pasem uchodzi w świetle obowiązujących przepisów za wykroczenie.

 

Jak zjechać na pobocze?

Niekiedy w trakcie jazdy zachodzi konieczność zjechania na pobocze i zatrzymania samochodu. Na autostradzie, na której pojazdy poruszają się bardzo szybko, manewry tego typu stwarzają realne zagrożenia dla kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego, jeśli nie zostaną wykonane odpowiednio. Dlatego przy zmniejszaniu prędkości należy zachować szczególną ostrożność. Przed zjechaniem na pobocze należy zasygnalizować swój zamiar innym uczestnikom ruchu kierunkowskazem – dopiero wtedy można zjechać na tzw. pas wyłączania. Niedopuszczalne jest gwałtowne zwalnianie prędkości na pasie ruchu.