Kategorie

Co zrobić po zatankowaniu niewłaściwego paliwa?

Korzystanie z dystrybutora paliwowego nie jest trudne, a jednak stosunkowo często zdarzają się pomyłki. Co zrobić w sytuacji, gdy wlaliśmy do zbiornika niewłaściwe paliwo?

Dlaczego kierowcom zdarzają się pomyłki?

Mimo że pistolety benzyny i oleju napędowego są w sposób widoczny oznakowane, to jednak dość często zdarza się, że kierowcy tankujący na stacjach benzynowych wlewają do zbiorników niewłaściwe paliwo, np. benzynę do diesla. Dane statystyczne wskazują, że pomyłki tego typu zdarzają się różnym kierowcom – zarówno tym, którzy jeżdżą autami wypożyczonymi lub służbowymi, jak również tym, którzy przemieszczają się po drodze swoim własnym samochodem. Przyczyną takich pomyłek jest najczęściej roztargnienie (spowodowane np. zmęczeniem). A zatankowanie nieodpowiedniego paliwa może się skończyć dla pojazdu bardzo źle.

 

Samochody z silnikiem wysokoprężnym

Jeśli zatankujemy benzynę do samochodu mającego silnik wysokoprężny, nie jest jeszcze tak źle. Pod warunkiem, że podczas tankowania dość szybko zorientowaliśmy się w swojej pomyłce i wlaliśmy do zbiornika jedynie niewielką jej ilość. Wtedy wystarczy tylko wypełnić bak olejem napędowym. Silnik podczas jazdy wypali niewielką ilość benzyny.

Gorzej jest w przypadku samochodów z silnikiem wysokoprężnym zaopatrzonym w pompowtryskiwacze lub listwę wtryskową common rail. Olej napędowy w takich układach służy nie tylko do zasilania silnika, ale smaruje również układ wtryskowy. Oznacza to, że jeśli odpalimy samochód tak niefortunnie zatankowany, będziemy musieli ponieść wysokie koszty związane z naprawą całej instalacji wtryskowej oraz zatartej pompy. Dlatego w razie pomyłki należy bezwarunkowo wypompować całe paliwo ze zbiornika.

 

Samochody z silnikiem benzynowym

A co zrobić w przypadku, gdy do zbiornika w aucie z silnikiem benzynowym wlejemy niewielką ilość oleju napędowego? Nie powinno to pociągnąć za sobą żadnych poważnych konsekwencji – wystarczy dolać benzyny. Silnik spali ropę podczas jazdy.

 

Pamiętaj, aby przy korzystaniu z dystrybutora paliwowego zachować ostrożność i upewnić się, że korzystasz z właściwego pistoletu. Pomyłka może Cię sporo kosztować.