Kategorie

Poznaj przepisy ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii

Jedziesz do Wielkiej Brytanii? Koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi tam przepisami drogowymi!

Jak poruszać się na drodze w Wielkiej Brytanii?

Polskim kierowcom ruch uliczny w Wielkiej Brytanii kojarzy się wyłącznie z jazdą lewą stroną ulicy. Jakkolwiek jest to najbardziej chyba charakterystyczny przepis, to jednak nie wyczerpuje on wszystkich zasad, do których należy się dostosować. Nieznajomość przepisów obowiązujących w Wielkiej Brytanii może skończyć się dla kierowcy bardzo źle. Nie tylko zresztą dla kierowcy, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, warto poznać kilka poniższych wskazówek.

 

Ruch drogowy w UK: o czym należy pamiętać?

  • Dostosowanie się do ruchu lewostronnego wymaga przezwyciężenia pewnych automatycznych nawyków, takich jak np. spoglądanie w lewo zamiast w prawo. Przez nieuwagę można spowodować kolizję, co zdarza się stosunkowo często.
  • Przepisy ruchu drogowego w Wielkiej Brytanii nie uwzględniają zasady prawej czy lewej ręki (wyjątkiem jest ruch w okolicy ronda, gdzie pierwszeństwo przysługuje kierowcy nadjeżdżającemu z prawej).
  • Pamiętaj, że angielskie drogi są w o wiele większym stopniu monitorowane niż polskie. Kierowcy, którzy łamią przepisy, nie mają więc szans na uniknięcie mandatu.
  • W Wielkiej Brytanii piesi są przyzwyczajeni do tego, że kierowcy ich przepuszczają (nierzadko nawet przy czerwonym świetle). Aby uniknąć wypadku, należy pozbyć się przyzwyczajeń nabytych w rodzimym kraju – i zawsze zwalniać przed pasami dla pieszych.
  • Na angielskich drogach niejednokrotnie można natrafić na pojazdy konne, a także stada owiec i bydła. Należy być więc ostrożnym.
  • W Wielkiej Brytanii obowiązują następujące ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych: 70 mil/h na autostradzie; na innych drogach 30 mil/h (na obszarze zabudowanym); na drogach bez pasa rozdzielającego jezdnie o przeciwnym kierunku ruchu - 60 mil/h, a na drogach z pasem rozdzielającym – 70 mil/h.
  • Aby uniknąć mandatu, nie wjeżdżaj na pasy dla autobusów.

 

Aby zachować bezpieczeństwo na drodze, zastosuj się do powyższych wskazówek i zachowaj szczególną ostrożność podczas jazdy samochodem.