Kategorie

Jak poruszać się po autostradzie?

Wyruszasz w dłuższą podróż i wiesz, że będziesz jechał autostradą? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci zachować bezpieczeństwo na drodze.

Ruch drogowy na autostradzie

Ruch drogowy na autostradzie rządzi się swoimi prawami, do których należy się dostosować, aby uniknąć niepożądanych i niebezpiecznych sytuacji. Na pytanie o to, jak poruszać się po autostradzie, należałoby odpowiedzieć: rozsądnie, zachowując odpowiednią prędkość. Odpowiednią, czyli taką, która pozwala zapanować nad pojazdem. Na polskich autostradach można jechać maksymalnie 140 km/h. Optymalna prędkość (jeśli tylko warunki pogodowe sprzyjają dość szybkiej jeździe) to 130 km/h. Zimą, kiedy jezdnia jest śliska, warto oczywiście zwolnić i nie szarżować.

 

Płynna jazda

Bardzo ważne jest również to, aby jechać płynnie, z równą prędkością. Nie należy bez powodu przyspieszać ani zwalniać, ponieważ utrudnimy w ten sposób jazdę innym kierowcom. Na autostradzie nierzadko można natknąć się na pojazdy jadące ok. 90 km/h. Nie jest to powód do nadużywania klaksonu. Pamiętaj o tym, że autostrada ma dwa pasy ruchu – nie musisz jechać za kimś, kto w Twojej opinii jedzie zbyt wolno.

 

Błędy popełniane przez kierowców

Do najczęstszych błędów popełnianych przez polskich kierowców podczas jazdy autostradą należy zaliczyć:

  • nieprawidłową zmianę pasa ruchu;
  • To jeden z najczęściej popełnianych błędów, który kończy się niejednokrotnie poważnymi wypadkami drogowymi. Bywa, że kierowca, chcąc wyprzedzić jadący przed nim pojazd, zmienia pas ruchu i zderza się z innym samochodem, którego wcześniej nie widział.
  • brak koncentracji na drodze;
  • Monotonna jazda autostradą sprzyja rozproszeniu uwagi oraz zmęczeniu, które może skutkować nawet zasypianiem za kierownicą. Nietrudno w takiej sytuacji o wypadek.
  • zbyt dużą prędkość;
  • Niektórzy kierowcy znacznie przekraczają dozwoloną prędkość (140 km/h) i jadą nawet 200 km/h. Czasem kończy się to tragiczną w skutkach kolizją z innym pojazdem.
  • zatrzymywanie się na pasie awaryjnym;
  • Powszechnym procederem jest używanie pasa awaryjnego do celów niezgodnych z jego przeznaczeniem. Kierowcy zjeżdżają na pas awaryjny, aby odpocząć, zjeść coś albo zatelefonować. Jest to oczywiście niezgodne z przepisami, a nawet niebezpieczne.

 

Aby bezpiecznie poruszać się po autostradzie, należy stosować się do powyższych wskazówek i unikać wymienionych błędów.