Kategorie

Głośniki w samochodzie: jakie kupić?

Szukasz dobrych głośników do samochodu? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci dokonać trafnego wyboru.

Radioodtwarzacz to nie wszystko – nawet jeśli jest dobrej marki, to i tak bez głośników będzie tylko bezużytecznym urządzeniem. Zestawy seryjne w żadnym razie nie zaspokoją oczekiwań bardziej wymagających użytkowników, którzy przywiązują dużą wagę do czystości i jakości dźwięku.

 

Jakość głośników

Radioodtwarzacz CD należy do standardowego wyposażenia każdego nowego auta, niezależnie od tego, czy jest to auto sportowe, rodzinne czy bagażowe. Ale jeśli nabywca samochodu nie zainwestuje w porządny sprzęt i nie dopłaci już przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży, otrzyma jedynie podstawowy radioodtwarzacz, kompatybilny z dwoma lub maksymalnie czterema standardowymi głośnikami. Do słuchania radia taki sprzęt może i się sprawdzi, ale jeśli chciałbyś poczuć prawdziwą magię muzyki, warto byłoby zainwestować w coś lepszego. Z takich standardowych głośników nie uzyskasz czystego brzmienia o dużej jakości.

 

Jak rozmieścić w aucie głośniki?

Bardzo częstym błędem popełnianym przez kierowców jest montowanie wszystkich głośników w tylnej części auta. Takie rozstawienie nie zagwarantuje optymalnych wrażeń słuchowych. Idealny system dźwiękowy powinien zapewnić takie wrażenie, jak gdybyś był na koncercie. Dlatego, jeśli oczywiście masz taką możliwość, zainstaluj głośniki z przodu.

Sprzęt budżetowy składa się najczęściej z czterech głośników – dwa średniotonowe montuje się w fabrycznych otworach,a dwa pozostałe, emitujące wysokie tony, można umieścić w dowolnym miejscu. Najlepiej byłoby wszystkie głośniki mieć na wysokości uszu, ale w wielu autach jest to niewykonalne, dlatego najczęściej spotyka się sprzęt wmontowany w kokpit.

Aby głośniki zapewniały optymalną jakość dźwięku, warto dokupić zwrotnicę, dzięki której wysokie tony rozbrzmiewały będą w górze, a niskie – na dole. Tylna część samochodu powinna być zarezerwowana dla tonów najniższych.

 

Dobre głośniki w samochodzie to absolutny must-have dla kierowców, którzy nie wyobrażają sobie jazdy bez słuchania muzyki. Dlatego warto zainwestować trochę pieniędzy w lepszy sprzęt i zamontować go zgodnie z powyższymi wytycznymi.