Kategorie

Pierwsze 1000 km – jak pokonać strach przed jazdą samochodem?

W obecnych czasach samochód bywa naprawdę niezbędny. Ubolewają nad tym ci, którzy jeździć nie lubią lub boją się prowadzić. Jak oswoić tę szczególną, aczkolwiek wcale nierzadką fobię?

Nie każdy jest stworzony do jazdy samochodem, tak samo jak nie każdy potrafi dobrze gotować czy grać na pianinie. Gra na pianinie i gotowanie nie mają jednak zasadniczego wpływu na nasze życie. Jeśli nie posiadamy tych umiejętności, po prostu nie zostaniemy zawodowymi pianistami, ani szefami kuchni. Z jazdą samochodem jest niestety trochę inaczej. Mobilność jest dzisiaj bardzo ważną zaletą w staraniach o pracę (jakąkolwiek). Trudno też rozwijać własny biznes bez samochodu, dzięki któremu możemy dojechać do klienta czy zaopatrzyć firmę w towar (np. naszą własną restaurację w produkty spożywcze). To szczególnie frustrujące dla osób, które panicznie boją się wsiadać za kółko.

Strach przed jazdą samochodem, gdy nie ma się doświadczenia, to naturalny stan u niemal każdego. Nie tylko u tych, którzy jeszcze niedawno zarzekali się, że prawa jazdy nie potrzebują i mieć nie będą (bo np. czują, że nie są do tego stworzeni). Lęk przed prowadzeniem auta to wszak oznaka rozsądku. Jako niewprawieni kierowcy z zaledwie kilkudziesięcioma przejechanymi godzinami na koncie, mamy się jeszcze czego uczyć. Taki lęk, choć początkowo całkiem zwyczajny, paraliżuje i utrudnia jazdę. Jak zatem nabrać swobody i pewności siebie za kółkiem? Zwykle to kwestia praktyki i wybierania stopniowo coraz trudniejszych i dłuższych tras.

 

Samemu czy z kompanem?

Niektórzy młodzi kierowcy pewniej czują się za kółkiem, gdy na siedzeniu obok mają bardziej doświadczonego towarzysza, który poratuje ich w stresującej sytuacji. Inni wolą nabierać wprawy jeżdżąc samemu, gdyż niełatwo znaleźć kierowcę, który powstrzyma się od ciągłych komentarzy. I ten drugi sposób jest zdecydowanie lepszy, ponieważ wymusza poleganie na sobie samemu, a to włącza myślenie. Nie nauczymy się zbyt wiele, kiedy wiecznie ktoś inny będzie mówił nam co i kiedy mamy robić.

W razie zaawansowanego problemu samodzielną naukę jazdy możemy przeplatać dodatkowymi godzinami z instruktorem. Jeśli zaś nasz lęk ma cechy fobii (tzw. amaksofobia - lęk przed prowadzeniem auta) warto ponadto udać się do psychologa lub psychoterapeuty.