Kategorie

Ból kręgosłupa podczas jazdy – jak go uniknąć?

Prowadzenie samochodu może być niewiarygodnie męczące dla kręgosłupa. Jak odciążyć plecy podczas jazdy i zachować bezpieczeństwo?

Długie siedzenie, niezależnie od warunków, jest niezdrowe dla całego ciała, ale w szczególności dla kręgosłupa. Siedzenie w samochodzie tym bardziej. Już półgodzinna jazda potrafi dać się we znaki bólem szyi i odcinka lędźwiowego. Ból pleców w samochodzie potęgują takie manewry jak odwracanie głowy, operowanie pedałami (zwłaszcza sprzęgłem) czy kiepska, zniszczona nawierzchnia, przez którą nieustannie podskakujemy razem z pojazdem. Skutkiem tego, nasz kręgosłup jest obolały nie tylko podczas siedzenia w samochodzie, ale cierpi również poza nim. Jak uniknąć jazdy niewygodnej i niezdrowej dla kręgosłupa?

 

Wyeliminuj złe nawyki kierowcy

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale niektóre drobne nawyki bardzo rzutują na stan Twoich pleców i ich komfort w czasie jazdy. Niekorzystnie działa chociażby trzymanie kierownicy jedną ręką, podczas gdy druga spoczywa na dźwigni zmiany biegów lub jest oparta o drzwi. Kręgosłup minimalnie, aczkolwiek nienaturalnie wykrzywia się w tej pozycji, co potęguje ból. Plecy będą bolały jeszcze bardziej, jeśli masz nawyk nerwowego trzymania nogi nad sprzęgłem.

Postaraj się wyeliminować te nawyki, a następnie przyjrzyj się ustawieniu swojego fotela. Czy aby oparcie nie jest zbytnio pochylone do tyłu? W pozycji półleżącej zapewne czujesz się jak w domu przed telewizorem, ale nie jest ona w tej sytuacji ani zdrowa, ani bezpieczna. Fotel powinien być jedynie minimalnie odchylony do tyłu, co pozwoli trzymać się prosto. Ważne jest też ustawienie zagłówka – dla bezpieczeństwa ma on się znajdować około 1-2 cm od kości potylicy.

 

Komfortowe rozwiązania – które wykorzystać?

Jest kilka dodatkowych rozwiązań, które pomagają uniknąć bólu i nadwyrężenia pleców. Jedną z nich jest mata anatomiczna, która nałożona na fotel, dopasowuje się do kształtu pleców i relaksuje mięśnie. Kosztuje ona kilkadziesiąt zł i jest tańszą alternatywą dla mat masujących. Do wyboru wciąż mamy maty koralikowe, kiedyś bardzo modne, dziś już nieco przestarzałe i mało estetyczne. Koraliki w takiej macie masują plecy i pobudzają w nich krążenie. Niektórzy są wierni temu rozwiązaniu, ponieważ sprawdza się, a producenci akcesoriów samochodowych proponują obecnie ich ładniejsze, bardziej nowoczesne wersje.

Kierowcy szczególnie często sięgają też po podkładkę lędźwiową, czyli specjalny wałek do odciążania tej części pleców.