Kategorie

Zachowanie na skrzyżowaniu – najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Skrzyżowania bywają istnymi zmorami kierowców, zwłaszcza tych początkujących. Nawet dobrze oznakowane pozostają jednymi z najczęstszych miejsc wypadków. Jak zachowywać się na skrzyżowaniu, by zminimalizować ryzyko kraksy czy stłuczki?

Skrzyżowania to stosunkowo niebezpieczne punkty, w obrębie których samochody i inni uczestnicy ruchu wykonują w tym samym czasie liczne manewry. Samochody osobowe muszą się na nich „dogadać” z autobusami, a nierzadko też z tramwajami, no i oczywiście z pieszymi. Poszczególne pojazdy zmieniają na nich kierunek swojej trasy, zawracają, zwalniają czy włączają się do ruchu. Podczas pokonywania skrzyżowań konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, gdyż nawet takie ułatwienia jak rondo czy sygnalizacja świetlna czasem nie wystarczą, by bezpiecznie przez nie przebrnąć.

 

Jakie niechciane incydenty mogą nas spotkać na skrzyżowaniu? A chociażby wymuszenie pierwszeństwa, uderzenie z tyłu przez zbyt szybko jadący pojazd czy pieszy, który w ostatniej chwili wtargnął na pasy. Zasada ograniczonego zaufania uczy, że trzeba bacznie obserwować poczynania innych kierowców. Przede wszystkim jednak powinniśmy kontrolować siebie. Jak zatem powinieneś zachowywać się na skrzyżowaniu?

 

Mamy różne rodzaje skrzyżowań – równorzędne, z pierwszeństwem oznakowane znakami, skrzyżowania z sygnalizacją, w kształcie litery T lub Y, a także ronda. Najważniejsze już na etapie zbliżania się do skrzyżowania jest rozpoznanie, które pojazdy mają pierwszeństwo. Na skrzyżowaniach równorzędnych pierwszeństwo ma ten, kto nadjeżdża z naszej prawej strony (reguła prawej ręki). A zatem skręcając w lewo na klasycznym skrzyżowaniu musimy ustąpić pierwszeństwa kierowcy z prawej i kierowcy z naprzeciwka.

 

Na skrzyżowaniach oznakowanych znakami drogowymi poruszamy się zgodnie z tym, co nakazują znaki. Tu w szczególności zwracamy uwagę na znaki „ustąp pierwszeństwa” oraz „stop”. Podobnie jest z sygnalizacją świetlną, która pozostaje nadrzędna wobec znaków drogowych. Skrzyżowania z sygnalizacją dzielimy na kolizyjne i bezkolizyjne.

 

Dojeżdżając do skrzyżowania pamiętaj poza tym aby:

  • zwolnić i zachować bezpieczną odległość od pojazdu przed Tobą;
  • wrzucić kierunkowskaz, jeśli chcesz skręcić;
  • zatrzymać się przy zielonej strzałce warunkującej skręt;
  • podczas skręcania w lewo ustąpić samochodom jadącym na wprost;
  • dostosować się do nakazów osoby kierującej ruchem;
  • nie wyprzedzać.

Będąc na skrzyżowaniu weź też pod uwagę, że nieco inne przepisy dotyczą pojazdów szynowych.