Kategorie

Okulary dla kierowcy – gadżet niezbędny

Nawet, jeśli nie nosisz okularów korekcyjnych, powinieneś zastanowić się nad zakupem specjalnych okularów dla kierowców. Wykorzystane w nich rozwiązania zwiększają komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Specjalistyczne okulary dedykowane kierowcom są wybawieniem zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych oraz w trakcie jazdy nocą. W salonach optycznych czeka na nas kilka wariantów. Na co możemy liczyć?

Okulary przeciwsłoneczne

W słoneczny dzień wydają się niezbędne, zwłaszcza na dłuższe trasy. Kupując okulary przeciwsłoneczne z myślą o użytkowaniu ich w samochodzie pamiętaj, że wygląd ma tu drugorzędne znaczenie. Najważniejsza jest funkcjonalność. Okulary nie mogą mieć zbyt grubych zauszników ograniczających pole widzenia z boku, ani nie mogą być zbyt ciemne. Akceptowalny stopień przyciemnienia to najwyżej 3. Do jazdy wybieraj szkła w kolorze szarym, gdyż najmniej zniekształcają kolory.

Okulary z polaryzacją

Polaryzacja w okularach pełni kilka funkcji. Po pierwsze eliminuje odblaski światła widziane w poziomie, dzięki czemu odbijające się od mokrej jezdni czy szyb samochodów promienie słoneczne nie rażą naszych oczu. Po drugie, polaryzacja zwiększa kontrast i nasycenie kolorów. Oczy nie męczą się i nie musimy ich mrużyć. Jazda staje się bezpieczniejsza. Polaryzacja sprawdzi się zarówno w okularach przeciwsłonecznych, jak i w korekcyjnych.

Szkła z antyrefleksem

Antyrefleks to obecnie standard w produkcji okularów dla kierowców. Powłoka ta tłumi rozmywające się odblaski, których źródłem są światła innych samochodów, sztuczne światło latarni czy neonów. Obraz pozostaje wyraźny, a naszego wzroku nic nie rozprasza.

Okulary z blue blockerem

To charakterystyczne okulary o żółtawych szkłach. Służą do jazdy w nocy i w trudnych warunkach atmosferycznych (ulewa, burza, mgła). Eliminują one rozpraszające się refleksy, a jednocześnie rozjaśniają obraz i poprawiają widziane kolory.

Soczewki drivewear

Drivewear to technologia łącząca polaryzację z fotochromem. Używając ich możemy więc liczyć nie tylko na redukcję odblasków, ale również na dostosowanie barwy szkieł w zależności od natężenia i rodzaju światła. Okulary te są dość uniwersalne i mogą nam służyć w każdą pogodę.