Kategorie

Manualna i automatyczna skrzynia biegów – które rozwiązanie będzie dla nas lepsze?

Automat kusi wygodą, manual przekonuje bezawaryjnością i niskimi kosztami. Jaką wersję wybrać, gdy stoimy przed zakupem nowego pojazdu? Przede wszystkim przeanalizujemy własne potrzeby.

Wiele osób uważa, że kto raz zasiądzie za kierownicą samochodu w automacie, już nigdy nie zamieni się na tzw. manual. Z kolei fani tradycyjnych skrzyń, zwłaszcza ci, którzy prowadzą samochód ze sportowym zacięciem, wręcz gardzą automatami. Co wybrać, gdy zewsząd tyle skrajnych opinii? Decyzja jest tym trudniejsza, im mniejszy mamy staż za kółkiem.

 

Automat – przede wszystkim wygoda

Automatyczna skrzynia biegów nie wymaga od nas dwóch rzeczy – zmieniania biegów oraz operowania sprzęgłem. Daje nam to niebywałą wygodę i swobodę podczas jazdy – ułatwia ruszanie pod górkę, lawirowanie po parkingach podziemnych czy po prostu pozwala lepiej skupić się na sytuacji na drodze. W korkach jest wybawieniem – nasza noga nie męczy się, nieustannie pracując na sprzęgle.

Samochody z automatycznymi skrzyniami biegów są ponadto szybkie, płynne, ekonomiczne i bardzo sprawne. Powątpiewają w to ich sceptycy, którzy z uporem maniaków dochowują wierności skrzyniom ręcznym. Tak naprawdę mają oni rację tylko w jednym – skrzynie ręczne nie sprawiają większych problemów przy wszelakich usterkach. Prosta konstrukcja i brak elektroniki to gwarancja sprawnej oraz niedrogiej wymiany pojedynczych części. W przypadku automatów jest niestety inaczej – skrzynię trzeba zwykle wymienić w całości i, jak nietrudno się domyślić, może nas to słono kosztować.

Jest to zdecydowanie jedyna wada samochodów z automatami. Jeśli jednak nie przytłacza ona wszystkich wymienionych zalet, zapewne warto zaryzykować zakup auta z takim rozwiązaniem.

Wybierz samochód z automatyczną skrzynią biegów, jeśli:

  • używasz auta do jazdy w ruchu miejskim;
  • często wyjeżdżasz w długie, męczące trasy;
  • auto służy Ci do sprawnego przemieszczania się – jazda nie ma dla Ciebie waloru hobbystycznego;
  • potrafisz zadbać o swój samochód i pamiętasz o regularnym serwisowaniu;
  • planujesz zakup dużego auta;
  • ciągłe zmienianie biegów i operowanie sprzęgłem odwracają Twoją uwagę i są stresogenne.