Kategorie

Jakie radio samochodowe kupić?

Na rynku jest wiele firm, które oferują dobry sprzęt grający do samochodów, jednak w zalewie chińskich odpowiedników kuszą nas niskie ceny. Nie warto jednak wpadać w tę pułapkę i wybrać coś nieco droższego, ale sprawdzonego.

Samochodowe radio z odtwarzaczem mp3, czytnikiem smart card oraz wejściem USB można znaleźć na popularnym serwisie sprzedażowym już w cenie 40 zł (sic!). Jednak pamiętajmy, że najczęściej niska cena równa jest niskiej jakości. Sprzedający oczywiście już w nagłówku podkreśla, że sprzęt jest „mocny”. Nie ufajmy takim ofertom, gdyż tanie komponenty, z których te radia są składane, prowadzą do awarii, które zwykle kończą żywot takiego urządzenia już przy pierwsze usterce. Zostawmy tanie chińskie wynalazki i skupmy się na sprzęcie wartym uwagi.

Dobry sprzęt do naszego auta kupimy już za około 350 zł i mamy gwarancję jakości od znanego producenta, a co za tym idzie – sprzętu sprawdzonego przez wielu użytkowników. W przeciwieństwie do wspomnianych tanich „chińczyków”, tutaj mamy dobre komponenty i co ważne, dobre brzmienie, a przecież o to nam chodzi.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy szukaniu odtwarzacza dla nas? Przede wszystkim szukać funkcji takich jak:

  • możliwość odtwarzania płyt CD,
  • czytanie formatów mp3,
  • wyjście AUX (dla podłączenia zewnętrznego odtwarzacza jak iPod czy smartfon),
  • equalizer – czyli korektor barw brzmień,
  • radio z opcją RDS (Radio Data System) do odczytywania komunikatów tekstowych.

Powyższe cechy stają się już standardem dla dostępnych na rynku radioodbiorników. Do miłego dla ucha brzmienia brakuje nam już tylko głośników. Standardowe koaksjalne, dobrze brzmiące można nabyć za około 200 zł. Z montażem odtwarzacza zwykle nie ma problemu i można to zrobić samodzielnie. Większość aut posiada podłączenie za pomocą jednej kości zgodnej z normą ISO, a wnęki na radio dopasowane do standardu 1DIN.