Kategorie

Myjnie samochodowe – rodzaje

Myjnie samochodowe dzielą się na kilka typów. Każdy z nich ma swoje zalety oraz wady, o których mówimy poniżej.

Myjnia bezdotykowa

To najpopularniejsza i najtańsza z opcji dostępnych na rynku. Zasada działania takiej myjni jest bardzo prosta. Samochód myjemy bezdotykowo, przy pomocy strumienia wody pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu nie mamy fizycznego kontaktu z karoserią. Wielką zaletą myjni bezdotykowych jest fakt, iż są one bardzo tanie. Minuta mycia kosztuje złotówkę. Oczywiście mamy do wyboru kilka programów, takich jak np. płukanie, woskowanie czy mycie płynem czyszczącym. Minusem takich myjni jest to, że nie mają one w programie funkcji suszenia samochodu, dlatego zimą nasze auto pod koniec mycia może wyglądać jak kulka lodu.

 

Myjnia automatyczna

Najwygodniejszym sposobem na umycie samochodu jest wybranie myjni automatycznej. Niestety wygoda nie idzie w parze z jakością oraz ceną. Często szczotki nie docierają do różnych zakamarków lub nie potrafią dokładnie wyczyścić ciężkiego brudu. Dodatkowo ta metoda mycia auta jest inwazyjna, co może skutkować tym, że karoseria naszego auta może zostać delikatnie zarysowana. Twórcy myjni automatycznych jednak coraz bardziej starają się wykonywać szczotki z jak najlepszych materiałów, po to, aby samochody były dokładnie wyczyszczone i na tym nie ucierpiały.

 

Myjnia ręczna

W dobrej myjni ręcznej używane są szczotki wykonane z naturalnego włosia oraz wysokiej klasy kosmetyki. Takie myjnie często w swojej ofercie mają wiele usług, począwszy od zwykłego mycia, które często jest tanie, ale dokładne, skończywszy na dokładnym myciu, woskowaniu, perfumowaniu, myciu felg oraz tapicerki. Wizyta w myjni ręcznej jest wręcz obowiązkowa (należy z niej korzystać co najmniej raz w roku), a szczególnie w okresie zimowym, ponieważ wtedy karoseria jest bardziej podatna na zniszczenia ze względu na stosowaną sól drogową. Wadą myjni ręcznej jest cena usługi mycia.

 

Myjnia parowa

Alternatywą dla wcześniejszych myjni jest myjnia parowa (więcej na Almot Auto). Do mycia samochodu wykorzystujemy suchą parę pod wysokim ciśnieniem. Zaletą tego sposobu jest dokładność. W odróżnieniu od wodnej myjni bezdotykowej para dotrze wszędzie i dokładnie wyczyści wszystkie zakamarki. Kolejnym bardzo ważnym plusem jest to, że za pomocą suchej pary możemy również wyczyścić silnik, gdyż para nie uszkodzi elementów elektrycznych.

 

Jaka myjnię wybrać?

Wybór nie jest taki trudny, jak się wydaje. Wszystko zależy od preferencji czyszczenia. Mycie w myjni bezdotykowej jest szybkie i tanie, ale niezbyt dokładne. Myjnia automatyczna ma tę zaletę, że nie musimy ingerować w proces czyszczenia auta, ale jest to metoda inwazyjna (drobne kamyczki mogą dostać się do szczotek w trakcie mycia i zarysować karoserię auta). Jeżeli chodzi o myjnię ręczną, warto ją odwiedzić raz do roku na dokładnie czyszczenie karoserii oraz środka. Zdecydowanie najciekawszą opcją jest bezdotykowa myjnia parowa – sucha para wodna dotrze do każdego zakamarka w samochodzie i dokładnie go wyczyści.