Kategorie

Stłuczka za granicą - co zrobić?

Lato to czas, w którym największa liczba Polaków wyjeżdża się na wakacyjne urlopy. Według statystyk 60% Polaków wybiera się na wakacje samochodem, a 24% z nich zamierza wyjechać samochodem za granicę.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego, powinniśmy sprawdzić stan techniczny samochodu. Jeżeli kończy nam się ważność przeglądu technicznego, lepiej wykonać go przed wyjazdem, żeby wykluczyć ryzyko awarii pojazdu. Równie ważne, co sprawność auta, jest ubezpieczenie OC.

 

OC za granicą

Brak ważnej polisy może skutkować bardzo wysokimi kosztami i karami. Polskie OC obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz w kilku krajach spoza struktur, takich jak Andora, Liechtenstein, Islandia, Serbia oraz Szwajcaria. W tych krajach wystarczy posiadanie polisy OC wykupionej w Polsce. Jeżeli natomiast wybieramy się do kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej oraz nie jest żadnym z państw wymienionych powyżej, musimy zwrócić się do swojego ubezpieczyciela o tzw. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, potocznie nazywany Zieloną Kartą. Jeżeli niebawem kończy nam się termin ważności polisy, lepiej zabezpieczyć się wcześniej i podpisać nową umowę jeszcze przed wyjazdem. Tanie ubezpieczenie OC znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń OC AC.

 

Co zrobić w razie stłuczki?

Jeżeli przebywamy poza granicami kraju i przydarzy nam się stłuczka z innym kierowcą, najważniejsze to nie wpaść w panikę, ponieważ sposób postępowania jest taki sam jak w Polsce. Jeżeli w wyniku zdarzenia jakieś osoby zostały ranne lub jest problem z ustaleniem, kto jest sprawcą kolizji, należy bezwzględnie wezwać policję. Należy to uczynić także, gdy wydaje nam się, że jeden z kierowców może być pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Jeżeli wina jednej ze stron jest oczywista i nikt nie został poszkodowany, nie ma potrzeby wzywać policji, a formalności możemy załatwić sami. Na początku sporządzania oświadczenia zbieramy dane kontaktowe od sprawcy zdarzenia. Powinniśmy zawrzeć w nim przede wszystkim datę i miejsce kolizji, dane pojazdów, nr polisy OC i dane towarzystwa ubezpieczeniowego, dane kierowcy oraz właściciela pojazdu, jeżeli są to dwie różne osoby. Następnie opisujemy szczegółowo, jak doszło do stłuczki. Najlepiej, by oświadczenie zostało sporządzone w języku angielskim lub w kilku wersjach językowych, by dokument był zrozumiały dla każdej ze stron. Wszystko kończymy własnoręcznymi podpisami obu stron.
Po powrocie do kraju należy zgłosić się po odszkodowanie za szkodę bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy lub do polskiego oddziału reprezentującego dane towarzystwo. Jeżeli mamy problem z ustaleniem reprezentanta ubezpieczyciela, najlepiej zgłosić się do Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które zajmie się tą kwestią.


Planując podróż za granicę, powinniśmy rozważyć kwestie dodatkowego ubezpieczenia, które zapewnia nam Autocasco. Przede wszystkim chroni nas w sytuacji, gdy to my będziemy sprawcami stłuczki i będziemy chcieli naprawić nasz samochód ze środków ubezpieczyciela. OC chroni nas wyłącznie w sytuacji, gdy jesteśmy poszkodowani.