Kategorie

Jak bezpiecznie jeździć samochodem?

Każdy kierowca – bez względu na to, czy prowadzi zwykłe osobowe auto, czy szybki, sportowy samochód – przed wyruszeniem w trasę (niezależnie od jej długości) powinien zadbać o bezpieczeństwo własne, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Podstawą jest aktualny przegląd pojazdu w autoryzowanym serwisie samochodowym, który określi, czy auto jest całkowicie zdatne do jazdy.

 

Bezpieczeństwo miłośników szybkiej jazdy

Przejażdżka ferrari jest marzeniem niemal każdego wielbiciela motoryzacji. Można je spełnić, ofiarowując bliskiej osobie voucher na ekstremalną jazdę tym prestiżowym, sportowym autem. Najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo jazdy, o które powinni zadbać profesjonalni instruktorzy o wieloletniej praktyce i doświadczeniu. Przy zakupie vouchera na jazdę ferrari po torze wyścigowym należy zwrócić uwagę na ważność karnetu, ponieważ niektóre z nich obejmują jazdę sezonową, zależną od pogody. Osoba, która ma otrzymać voucher, musi spełniać pewne wymagania, do których zalicza się: posiadanie prawa jazdy kategorii B oraz wzrost powyżej 150 cm. W trosce o bezpieczeństwo jazda w wyznaczonym terminie jest uzależniana od warunków pogodowych – w przypadku intensywnych opadów atmosferycznych data realizacji vouchera może zostać zmieniona.

 

Ważny przegląd samochodu jako warunek bezpiecznej jazdy

Każdy samochód poruszający się po drodze musi posiadać aktualny przegląd techniczny, który określa poszczególne parametry auta. Przeglądu samochodu dokonuje się w autoryzowanych serwisach samochodowych. Obowiązkiem każdego kierowcy jest dokonywanie przeglądu raz w roku, a także przed wyruszeniem w dłuższą trasę, gdyż jest to jeden z elementów gwarantujących bezpieczną jazdę. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na poziom wszystkich płynów, a zwłaszcza oleju silnikowego, który ma znaczący wpływ na pracę silnika. Należy kontrolować jego poziom, a w razie konieczności niezwłocznie go uzupełniać. Kolejnym ważnym parametrem, który wymaga regularnej kontroli, jest poziom płynu chłodniczego, który reguluje temperaturę dla pracy silnika. Przed wyruszeniem w trasę, zwłaszcza wielogodzinną, należy również sprawdzić jakość oraz poziom płynu hamulcowego. Sprawny układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych warunków bezpiecznej jazdy, dlatego powinno się systematycznie nadzorować stan poszczególnych jego części, m. in. tarcz i bębnów.

 

Ogumienie i oświetlenie pojazdu

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów ma stan ogumienia. Nadmiernie zużyte opony zmniejszają przyczepność auta i nie zapewniają odpowiedniej stabilizacji na drodze, co może stać się przyczyną kolizji. Przed każdą podróżą należy zweryfikować ciśnienie opon oraz stan bieżnika. Każdy kierowca powinien wyposażyć swoje auto w dobrej jakości koło zapasowe, klucz i lewarek, które w razie potrzeby umożliwią wymianę wadliwego koła. Nierzadko lekceważone przez kierowców jest oświetlenie pojazdu. Samochód musi być wyposażony w dobrze działające światła drogowe, hamowania, cofania, pozycyjne, mijania oraz kierunkowskazy.