Kategorie

Bezpieczna jazda w teorii, czyli czego dowiemy się na kursie na prawo jazdy

Egzamin teoretyczny to nie tylko przepustka do tej długo wyczekiwanej części starania się o prawo jazdy, ale przede wszystkim okazja do uzupełnienia swojej wiedzy o niezbędne zagadnienia związane z bezpieczeństwem poruszania się po drogach. Sprawdź, czego nauczysz się podczas przygotowań do niego.

Od początku 2015 roku odbywanie kursu teoretycznego w szkole jazdy nie jest obowiązkowe. Teraz możemy skorzystać z wykładów w formie e-learningu lub przygotowywać się wyłącznie pod kątem pytań obecnych na egzaminie. Choć pozornie wygodne, takie rozwiązanie niekoniecznie musi być dla nas korzystne.

 

Plusy uczestnictwa w kursie teoretycznym

Jak to z każdą nauką bywa, uczenie się na pamięć określonych zagadnień nie zawsze przekłada się na możliwość późniejszego wykorzystania wiedzy w praktyce. Na dobrze przygotowanych wykładach nauczymy się teorii, którą będziemy mogli przełożyć na niemal wszystkie sytuacje, jakie mogą nas w przyszłości zaskoczyć na drodze. Ponadto wykładowcy odpowiedzą na nasze wątpliwości i przećwiczą z nami rozwiązywanie problemów na schematach i rysunkach. Jednym słowem – dadzą nam podstawę do prawidłowej odpowiedzi na wszelkie pytania, które pojawią się na egzaminie na prawo jazdy.

Pomimo że baza pytań egzaminacyjnych została odtajniona, nauczenie się odpowiedzi na ok. 3000 pytań wciąż pozostaje sporym wyzwaniem. Dzięki dobremu przygotowaniu teoretycznemu, jakie otrzymamy na kursie prowadzonym przez specjalistę, tzw. kucie na pamięć nie będzie potrzebne, bo wykorzystując własną wiedzę, bez problemu poradzimy sobie z rozwiązaniem zadań egzaminacyjnych.

 

Kurs na prawo jazdy – teoria

Trzon teoretycznej części kursu stanowią oczywiście zasady ruchu drogowego. Poznamy znaczenie wszystkich znaków oraz przepisy regulujące uczestnictwo w ruchu. Oprócz tego czekają nas zajęcia, na których nauczymy się udzielania pierwszej pomocy (niektóre szkoły jazdy oferują nawet możliwość praktycznego przećwiczenia nabytych umiejętności). Na kursie nabędziemy także nieco wiedzy technicznej – poznamy m.in. takie zagadnienia, jak działanie systemu ABS, sposoby hamowania czy prawidłowe ustawienie reflektorów.

 

Choć osobiste uczestniczenie w teoretycznej części kursu może nam się wydawać niewarte poświęconego czasu, w dłuższej perspektywie prawdopodobnie okaże się, że zdobyta na nim wiedza przyda nam się w niejednej sytuacji. Dobre szkoły jazdy przygotują nas więc nie tylko na zdanie egzaminu, ale i na codzienne wyzwania czekającego każdego kierowcę.