Kategorie

Płyn do chłodnicy – przydatne informacje

W każdym samochodzie istnieje cały szereg rozmaitych układów. Do tych uznawanych za jedne z ważniejszych zalicza się układ chłodzenia. Jego zadaniem jest zapewnienie stałej temperatury pracy silnika – aby silnik działał prawidłowo, nie może ona przekraczać stu stopni.

Aby układ chłodzenia nie szwankował, konieczne jest właściwe wybranie płynu do chłodnicy. Trzeba także pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać jego poziom.

Płyn do chłodnicy można porównać do transportera energii cieplnej pomiędzy dwoma elementami samochodu: silnikiem oraz chłodnicą. Przyjmuje się, że płyn do chłodnicy może odprowadzić blisko trzydzieści procent niepotrzebnej energii cieplnej, skutecznie ochładzając silnik. Obecnie płyny do chłodnic kupić można w wielu sklepach, nie tylko tych działających stacjonarnie. Do sklepów internetowych oferujących płyny do chłodnicy zalicza się między innymi Wajbex.

Skład

Płyn do układu chłodzenia w samochodzie można teoretycznie zastąpić zwykłą wodą. Jej pojemność cieplna nie jest mała, a właściwości przewodnictwa znajdują się na zadowalającym poziomie. Woda nie posiada jednak szeregu innych właściwości. To z tego powodu w płynach do chłodnic jedynie tylko połowa objętości to woda. Pozostała część to glikol: albo etylowy, albo propylenowy. Do tego dochodzą składniki o właściwościach ochronnych, do których zalicza się substancje mające skutecznie chronić przed korozją. Dzięki temu płyny do chłodnic mogą skutecznie chronić silnik przed uszkodzeniem.

Rodzaje

Dzisiaj można wybierać między płynami do chłodnic, które gotowe są do użycia oraz tymi, które mają postać skoncentrowaną. W tych drugich nie ma wody, a zawartość glikolu sięgać może nawet dziewięćdziesięciu pięciu procent. Taki płyn do chłodnic należy rozrobić wodą. Trzeba jednak pamiętać, aby nie używać do tego celu zwykłej wody. Zastosować można tylko i wyłącznie wodę destylowaną. Warto pamiętać, że im większą wartość ma stężenie glikolu, tym większą temperaturę wrzenia będzie miał kupiony przez nas płyn.

Każdy właściciel samochodu, który chce mieć pewność, że silnik jego auta jest solidnie chroniony przed korozją, powinien postawić na płyn do chłodnicy, w którym znajduje się sporo dodatków antykorozyjnych. I tutaj UWAGA: wraz z upływem czasu związki antykorozyjne utleniają się. To właśnie z tego powodu trzeba pamiętać, aby regularnie wymieniać płyn w chłodnicy. Najrozsądniej jest wymieniać płyn w chłodnicy, zachowując odstępy czasu zalecane przez producenta płynu oraz samochodu.

Co, jeśli w płynie chłodniczym znajdzie się zbyt dużo koncentratu?

Jest to sytuacja stanowiąca ogromne zagrożenie dla pracy silnika. Zawsze wiąże się bowiem z ryzykiem przegrzania się silnika, co oznacza poważną awarię. Taki silnik wymagał będzie rozległej naprawy, a i tak żaden mechanik nie da gwarancji, że będzie on jeszcze działał. To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby stosować odpowiednie proporcje koncentratu oraz wody destylowanej. Nigdy nie należy stosować tych środków na przysłowiowe oko. Powinno się je dokładnie odmierzyć.

Układ chłodzenia sprawia, że silnik naszego samochodu jest w stanie prawidłowo pracować. Aby jednak ten element konstrukcyjny auta zapewniał skuteczną ochronę silnika, niezbędny jest płyn do chłodnic. Dzisiaj na rynku jest ogromny wybór tego rodzaju środków. Trzeba pamiętać, że płyn w chłodnicy to jeden z ważniejszych płynów eksploatacyjnych. Bez niego nasze auto długo nie będzie pracowało.

 

Artykuł powstał we współpracy z serwisem http://www.wajbex.pl.