Kategorie

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Podczas gwałtownego hamowania lub zderzenia, dziecko, które nie jest przewożone w foteliku, jest narażone na ogromne niebezpieczeństwo, a przede wszystkim na utratę życia, dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci.

A bezpieczeństwo to zapewnić dziecku może odpowiednio dobrany fotelik. Nawet jeżeli wybieramy się na zakupy, do sklepu niedaleko domu, czy do sąsiadki obok, to fotelik jest niezbędny. Jest to zresztą wymóg, uregulowany prawnie – za nieodpowiednie przewożenie dziecka, kierowcy grozi wysoki mandat lub pozbawienie prawa jazdy na krótki czasu.

Według przepisów prawnych, które obowiązywało do końca września 2014 roku, obowiązek podróżowania w foteliku, miały dzieci do 12 roku życia lub do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Po zmianie ustawy, obowiązek ten obejmuje dzieci do 135 cm wzrostu (niezależnie od wieku).

Rodzice, którzy przewożą w samochodzie małe dziecko, muszą pamiętać o tym, że dorosły pasażer jest chroniony przez poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa i zagłówki, dziecko natomiast nie jest chronione, a jego odmienna budowa anatomiczna powoduje, że jest bardziej podatne na obrażenia.

Małe dzieci, zwłaszcza te, które potrafią już chodzić, nie zawsze potrafią usiedzieć w foteliku przez całą podróż. Warto dziecku tłumaczyć jak może skończyć się odpięcie przez niego pasów lub wyjście poza fotelik. Aby przyzwyczaić nasze pociechy do jazdy samochodem, można kupić im łóżka dla dzieci samochody – będą w nim mogły nie tylko spać, ale także bawić się w kierowce, który musi być odpowiedzialny za swoich pasażerów.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa przy przewożeniu małego dziecka w foteliku:

1. Dziecko musi być przewożone wyłącznie w foteliku.
2. Przed podróżą należy upewnić się, że fotelik jest poprawnie zamontowany i jest stabilny
3. Fotelik musi być zamontowany za fotelem pasażera – środkowe siedzenie tylnej kanapy, to miejsce najniebezpieczniejsze dla dziecka.
4. Rodzic nie powinien siedzieć z dzieckiem z tyłu – podczas wypadku może spowodować to śmiertelne obrażenia u dziecka.
5. Nie podajemy dziecku picia ani jedzenia podczas jazdy – może dojść do zadławienia lub zakrztuszenia przy gwałtownym hamowaniu.