Kategorie

Wypożyczamy auto – na co zwrócić uwagę?

Wynajem samochodu to doskonały sposób na zachowanie mobilności i niezależności zarówno podczas wakacyjnej podróży, jak i wyjazdu w celach biznesowych. Na co warto zwrócić uwagę przy wypożyczaniu auta?

Czas wynajmu

Podstawową formą działalności dla firm, oferujących wypożyczenie samochodu, jest wynajem krótkoterminowy – od doby do 30 dni (z rozliczeniem za każde 24 godziny użytkowania auta). Niektóre biura oferują również dłuższe terminy. Na stronie internetowej wybranej wypożyczalni możemy dokładnie określić godzinę odbioru pojazdu oraz czas jego oddania. Należy jednak pamiętać o specyfice działania dobowego modelu rozliczenia: wynajmując samochód o godzinie 13:00 w poniedziałek i oddając go o 14:00 we wtorek, zapłacimy za 2 dni użytkowania.

Modele aut i wiek kierowcy

Wypożyczalnie oferują zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu rodzajów aut klasy mini, średniej i wyższej. Możliwość wynajmu jednego z nich zależy w dużej mierze od wieku kierowcy – mniej doświadczeni często mają do dyspozycji tylko mniejsze, kompaktowe modele. Różny może być też próg wiekowy, uprawniający do wypożyczenia samochodu: w zależności od firmy jest to np. 19 lat i rok posiadania prawa jazdy lub 25 lat, również z rocznym stażem.

Lokalizacja wypożyczalni

Z racji na specyfikę usług większość tego typu firm mieści się przy lotniskach (w Polsce np. wypożyczalnia samochodów Kraków – Balice). Przed wyjazdem dobrze więc sprawdzić, jakie możliwości mamy w tym zakresie. Niektóre wypożyczalnie (zwłaszcza większe sieci) współpracują z liniami lotniczymi lub biurami podróży, dzięki czemu mogą oferować zniżki na wynajem.

Ważne elementy oferty

Warto zwrócić uwagę na sposób rozliczania z ilości paliwa: najlepszą praktyką jest zwrot auta z taką samą zawartością baku, jaką miał w chwili wypożyczenia. Samochód powinien posiadać nielimitowane kilometry oraz pełny pakiet ubezpieczenia (OC, AC + ewentualnie polisę zabezpieczającą na wypadek kradzieży). Przed wynajmem sprawdźmy również, ile wynosi kaucja, blokowana na karcie kredytowej na czas wynajmu – nie chcemy przecież, żeby pozbawiła nas ona środków na inne wydatki. Warto przemyśleć również, czy potrzebujemy GPS-u. Nie zapinajmy o cenie: jeśli w danym miejscu mamy do wyboru kilka wypożyczalni, porównajmy koszta wynajmu i wybierzmy tę, która oferuje najlepsze warunki przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.