Kategorie

Jak tanio wypożyczyć auto?

Wynajem samochodów cieszy się coraz większą popularnością – z pewnością jest to bardzo wygodny sposób podróżowania, który może jednak znacząco podnieść koszta wyjazdu. Jak się przed tym ustrzec?

Na rynku motoryzacyjnym powstaje coraz więcej firm, oferujących wynajem aut. Większość z nich zlokalizowana jest na lotniskach (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu: „wypożyczalnia samochodów Balice” czy „auta wynajem Kraków lotnisko”, by uzyskać dostęp do kilku-kilkunastu firm, oferujących usługi na tym terenie). W czasach, kiedy bilety lotnicze można nabyć za kilkadziesiąt złotych, dalsza podróż samochodem nie wydaje się dużym kosztem – a można go ograniczyć jeszcze bardziej, zwracając uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Poszukiwanie wypożyczalni warto rozpocząć od przejrzenia forów podróżniczych, których użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami na temat wynajmu. Czytając ich wypowiedzi, dowiemy się, które firmy oferują najlepsze ceny, a jednocześnie zostaniemy ostrzeżeni przed nieuczciwymi usługodawcami. Opinie internautów to jednak nie wszystko – aby podjąć najlepszą decyzję odnośnie wynajmu, należy porównać jak najwięcej ofert. Najlepiej skorzystać w tym celu z dedykowanych wyszukiwarek wypożyczalni, sortując wyniki według interesujących nas kryteriów: lokalizacji, daty, wieku kierowcy oraz innych istotnych szczegółów.

Lokalizacja: niektóre firmy naliczają dodatkową opłatę za wypożyczenie auta na lotnisku, choć w większości przypadków jest ona wliczona w cenę wynajmu. Zdarza się również, że przy zwrocie pojazdu w innym miejscu niż wypożyczenie poniesiemy większe koszta.

Godzina: w większości wypożyczalni obowiązują opłaty dobowe – oznacza to, że przy wynajmie samochodu o godzinie 11 i oddaniu go o 12 dnia następnego, zapłacimy za dwa dni, mimo zaledwie godzinnego opóźnienia. Dodatkowy koszt możemy ponieść także przy odbiorze auta poza godzinami otwarcia biura.

Wiek: zdarza się, że młodsi kierowcy muszą liczyć się z wyższą ceną wypożyczenia samochodu. Niekiedy nie będą oni mogli wynająć auta – poszczególne firmy indywidualnie określają minimalny wiek upoważniający do podjęcia tej czynności.

Paliwo: najczęściej spotykaną i jednocześnie najbardziej uczciwą praktyką jest oddanie samochodu z taką samą zawartością baku, z jaką się go wypożycza. W przypadku dopełnienia tego warunku nie czekają nas żadne dodatkowe opłaty.

Ubezpieczenie: cena wynajmu auta najczęściej zawiera polisę OC, AC oraz ubezpieczenie od kradzieży. Przed wypożyczeniem warto się o tym upewnić, aby w razie wypadku nie musieć ponosić kosztów z własnej kieszeni.