Kategorie

Wynajem samochodów – zasady

Samochód z wypożyczalni to wygodny sposób na podróżowanie podczas wyjazdów w Polsce i za granicą. Jakie wyglądają warunki wynajmu auta?

Kwestie wynajmu szczegółowo określają regulaminy poszczególnych wypożyczalni – nie ma w tym względzie uniwersalnych przepisów. W niektórych firmach należy mieć co najmniej 19 lat i posiadać prawo jazdy od 12 miesięcy, w innych minimalny wiek kierowcy to 25 lat (również z rocznym stażem). Wymagany wiek zależy często od klasy wypożyczanego pojazdu: dla modeli kompakt/mini doświadczenie za kierownicą może być mniejsze, zaś dla aut klasy średniej i wyższej – odpowiednio większe. Przed wynajmem samochodu należy okazać niezbędne dokumenty: prawo jazdy oraz dowód osobisty lub paszport ze zdjęciem. Płatność za wypożyczenie regulujemy za pomocą karty kredytowej – blokowana jest na niej kaucja, wyrażona konkretną kwotą lub równoważna z kosztem wynajmu i pełnym bakiem paliwa. Dodatkowo należy uiścić opłatę przygotowawczą (50 zł), naliczaną niezależnie od czasu wypożyczenia samochodu.

Po dopełnieniu wstępnych formalności należy zapoznać się ze szczegółowymi warunkami wynajmu. Przede wszystkim auto musi zostać oddane w takim samym stanie, w jakim zostało wypożyczone. Samochód wydawany jest zawsze z pełnym bakiem paliwa – tak też należy go zwrócić. W przypadku zwrotu pojazdu z niepełnym zbiornikiem kierowca zobowiązany jest do opłacenia równowartości brakującego paliwa. Wynajmujący musi liczyć się także ze wszelkimi kosztami, wynikającymi z wykorzystania samochodu (opłaty za parkingi czy przejazd na autostradzie) oraz ewentualnymi karami za przekroczenie przepisów.

Ile wynoszą ceny za wynajem auta w Polsce i za granicą? Podobnie jak uregulowania dotyczące wypożyczenia, tak też koszta mogą się różnić w zależności od konkretnej firmy i wybranego modelu samochodu. Na największych polskich lotniskach (wynajem samochodów Balice Kraków, Warszawa lotnisko Chopina, Warszawa Modlin i inne) ceny zaczynają się już od 49 zł za dobę, a mogą sięgać nawet kilkuset złotych za auta wyższej klasy. W Europie średnie koszta kształtują się następująco: Niemcy – 90 zł, Francja – 100 zł, Włochy – 60 zł, Hiszpania – 55 zł, Grecja – 80 zł za dobę.