Kategorie

Samodzielna wymiana opon samochodowych - krok po kroku.

Nagłe zmiany pogody potrafią bardzo często sprawić kierowcom nieprzyjemną niespodziankę. Niespodziewane opady śniegu mogą przysporzyć nam wiele kłopotów na drodze, zwłaszcza jeśli ciągle jeździmy na letnich oponach.

Dlatego też, warto odpowiednio wcześnie zadbać o wymianę opon, dzięki czemu znacznie zwiększymy nasze bezpieczeństwo na drodze. 
Opony letnie powinny zostać zmienione na zimowe w momencie, kiedy temperatury zaczynają spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Samodzielna wymiana opon nie powinna nam przysporzyć zbyt wielu kłopotów, o ile posiadamy wszelkie niezbędne narzędzia. Zacznijmy od znalezienia odpowiedniego miejsca, gdzie będziemy mogli przeprowadzić wymianę. Auto powinno znajdować się na równym oraz utwardzonym podłożu. Przed rozpoczęciem wymiany musimy upewnić się, że hamulec ręczny został zaciągnięty. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest poluzowanie śrub przytrzymujących koło. Następnie, mocujemy lewarek na wyznaczonych miejscach podwozia i rozpoczynamy podnoszenie samochodu.

Kiedy auto znajduje się na odpowiedniej wysokości (koło w odległości około 2 centymetrów od podłoża) możemy rozpocząć odkręcanie śrub. Po usunięciu śrub należy ściągnąć koło, uważając aby zbyt gwałtowny ruch nie spowodował problemu z utrzymaniem samochodu na lewarku. Montaż nowej opony rozpoczynamy od lekkiego przykręcenia śrub (po wkręceniu jednej śruby, drugą mocujemy przeciwlegle). Jeśli obawiamy się, że śruby zostały zbyt słabo dokręcone, możemy dodatkowo wykorzystać klucz do kół. Pozostaje już tylko opuścić samochód oraz usunąć lewarek. Gdy auto znajdzie się już na ziemi, ponownie wykorzystujemy klucz do kół i przykręcamy wszystkie śruby tak mocno, jak tylko możemy. Cały schemat powtarzamy w przypadku pozostałych kół.

Samodzielna wymiana opon jest dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Warto przypomnieć, że wymieniony komplet opon należy przechowywać z dala od słońca oraz wszelkich źródeł ciepła, które mogą trwale uszkodzić ogumienie.