Kategorie

Bezpieczna jazda w czasie zimy

Poniżej prezentujemy kilka grzechów głównych, popełnianych przez kierowców najczęściej podczas jazdy zimą oraz praktyczne wskazówki, jak jeździć bezpiecznie w tę porę roku.

Jazda autem zimą niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Gołoledź na drogach, gorsza widoczność, wreszcie osłabiona czujność samych kierowców. Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez kierowców podczas zimy jest niezachowanie bezpiecznego odstępu od innych pojazdów. W przypadku gwałtownego hamowania pojazdu poprzedzającego z łatwością wpadamy w poślizg i stłuczka gotowa. Jak uniknąć poślizgu?

Zacznijmy od kwestii podstawowych. Mowa o oponach zimowych, które w Polsce nie są obowiązkowe, a znacząco wpływają na bezpieczeństwo i stabilizację jazdy zimą.

Widoczność też ma swoje znaczenie, dlatego odśnieżajmy dokładnie szyby, lusterka, ale i światła przednie i tylne. Warto wspomnieć, że za nieodśnieżone światła przewidziany jest mandat w wysokości 200 złotych.

Co zrobić kiedy czujemy, że już wpadamy w poślizg, a więc co zrobić, by uniknąć obracania samochodu? Otóż należy wykonać kontrę, czyli za pomocą kierownicy skierować koła osi przedniej w tę stronę, w którą ucieka nam tył samochodu. Pamiętać należy o tym, żeby kontrolować cały czas sprzęgło tak, by silnik nie zgasł. Pomoże nam to po wyjściu z poślizgu szybko uciec przed innym pojazdem, który właśnie przez wpadnięcie w poślizg zmierza kolizyjnie w naszym kierunku. Najlepiej jest jednak unikać sytuacji poślizgowych, a więc dostosowywać swoją jazdę do warunków pogodowych i drogowych. W przypadku gołoledzi warto zachować dystans wobec innych pojazdów, dostosować prędkość oraz zachować szczególną czujność, jak i tak zwaną zasadę ograniczonego zaufania.