Kategorie

Współcześni gladiatorzy czy gwiazdy kultury masowej?

Od wieków rywalizacja sportowa wywoływała wielkie emocje, zwłaszcza, kiedy w grę wchodziło ludzkie życie i zdrowie.

Choć trudno gladiatorów nazwać sportowcami, to jednak ich walki o życie i czasem o wolność wywoływały nie mniejsze emocje niż rywalizacja podczas igrzysk rozgrywanych na terenach, gdzie dominowała kultura ateńska.


Początki

Rozwój technologii i wzrost popularności samochodów spowodował, że jeszcze pod koniec XIX wieku zaczęto organizować pierwsze wyścigi czy rajdy samochodowe. Pierwsza imprezą był rajd o długości 126 km z Paryża do Rouen. Na starcie stanęły pojazdy wyposażone w silniki spalinowe, elektryczne i parowe. Co ciekawe, przyznano dwa pierwsze miejsca (Panhard i Peugeot), gdyż o wyniku decydował nie tylko czas przejazdu, ale także wpływ miały komfort i bezpieczeństwo. Gdyby uwzględniano wyłącznie czas, to zwycięzcą zostałby Jules-Albert de Dion poruszający się autem własnej konstrukcji – autem parowym. Można zaryzykować stwierdzenie, że już wtedy zaczęto przykładać uwagę do bezpieczeństwa zawodników. 


Formuła 1 – jak to się zaczęło

Dziś za królową sportów motorowych uważa się Formułę 1. Pierwszy wyścig odbył się na brytyjskim torze Silverstone w maju 1950 roku. Ogromna prędkość i rywalizacja tak cenionych marek, jak: Alfa Romeo, Lotus, Maserati czy Ferrari gwarantowały coraz większą popularność. Niestety ogromna prędkość niemal od samego początku kojarzona była ze śmiertelnymi wypadkami. Pierwszym kierowcą, jaki stracił życie na torze, był Brytyjczyk Cameron Earl – poniósł śmierć podczas testów w czerwcu 1952 roku. Zaś pierwszym zawodnikiem, jaki zginął po wypadku podczas wyścigu, był Amerykanin Chet Miler – zdarzenie miało miejsce na legendarnym torze w Indianapolis w maju 1953 roku. 


Ryzyko wciąż jest ogromne

Chociaż samochody Formuły 1 osiągają dziś prędkości znacznie przekraczające 300 km/h, to znacznie zmniejszyła się liczba śmiertelnych ofiar. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa, bariery ochronne wokół torów czy świadomość zagrożenia spowodowały, że dziś śledząc wyniki live z rywalizacji między Hamiltonem a Rosbergiem, kibice zastanawiają się nad czasem przejazdu niż nad ewentualnym wypadkiem ze skutkiem śmiertelnym. 


Kim są?

Chociaż współczesna Formuła 1 stała się bardziej bezpieczna, to wciąż jest to sport obarczony ogromnym ryzykiem. Kim więc są współcześni kierowcy? Gladiatorami walczącymi nie o życie i wolność, lecz o pieniądze i sławę. Czy tylko sportowcami kochającymi rywalizację przy ogromnych prędkościach. A może to gwiazdy popkultury.

Od momentu pierwszych zawodów w sporcie motorowym minęło przeszło 120 lat. Już wtedy zwracano uwagę na bezpieczeństwo i komfort. Dziś Formuła 1 to także poligon doświadczalny dla konstruktorów, którzy opracowują technologie stosowane w popularnych samochodach. Bez ryzykujących życie kierowców nie byłoby to możliwe. I o tym też warto pamiętać.