Kategorie

Wycieraczki do samochodu – na co zwrócić uwagę?

Obecnie niemal wszyscy posiadają auto, a jego odpowiednie wyposażenie jest niezmiernie ważne dla zapewnienia nam bezpiecznej jazdy. W niniejszym artykule skupimy się na wycieraczkach!

Wycieraczki a widoczność

Z wymianą wycieraczek nie ma co czekać – jeśli tylko zauważymy, że pracują nieco gorzej, natychmiast zdecydujmy się na zakup nowych. Są to bowiem przyrządy, które posiadają decydujące znaczenie w kwestii widoczności. Spoza zabrudzonych, pełnych smug szyb widać niewiele – a na pewno znacznie mniej niż to konieczne, by czuć się pewnie i w pełni bezpiecznie na drodze!

Wycieraczki mają szczególne znaczenie również w przypadku jazdy w trudnych warunkach pogodowych – wszak słabe zbieranie wody sprawi, że pokonanie drogi w deszczu stanie się wręcz niemożliwe, a już na pewno – bardzo niebezpieczne. Zużyte wycieraczki mają także zły wpływ na szyby samochodu – mogą prowadzić do powstania rys i trwałego uszkodzenia ich powierzchni.

 

Co wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów wycieraczek – różniących się długością piór oraz innymi mocowaniami:

  • wycieraczki płaskie (bezprzegubowe) – są nieco droższe od wycieraczek klasycznych, jednak płaskie pióra mają mnóstwo dodatkowych zalet: nie rdzewieją, są bardziej aerodynamiczne, lepiej przylegają do szyby podczas dużych prędkości oraz łatwiej je oderwać od szyby w trakcie mrozów.
  • wycieraczki klasyczne (z przegubowym stelażem) – sprawdzą się, jeśli nie rozwijamy dużych prędkości i lubimy jeździć spokojnie. Nie musimy się także niczym martwić, jeśli mamy starsze auto, ponieważ wycieraczki klasyczne pasują do wszystkich – i tych starszych, i tych nowszych modeli. Bywa jednak, że wycieraczki ze stelażem nie mieszczą się w szczelinie między maską a szybą – koniecznie sprawdźmy, czy w naszym aucie nie zanotujemy takiego kłopotu.

Istnieje jeszcze kilka obostrzeń, o których trzeba pamiętać w trakcie zakupu wycieraczek. Jeśli chcemy zdecydować się na te płaskie, ponieważ lubimy jeździć szybko, sprawdźmy najpierw, czy będą pasować do naszego auta. Jeśli szyba w nim jest nieco wypukła, na pewno nie będą do niej dobrze przylegać, co będzie sprawiało spore kłopoty w użytkowaniu.

W przypadku wycieraczek klasycznych również musimy sprawdzić na opakowaniu wszystkie oznaczenia – aby dopasować długość i mocowanie do naszego samochodu. Tak więc przede wszystkim należy zwracać uwagę na kompatybilność obu elementów – również w sytuacji wymiany wycieraczki tylnej, która często sprawia więcej problemów, ponieważ zwykle trzeba ją wymieniać razem z całym ramieniem. Najlepiej zakupić do naszego auta takie same wycieraczki, jakie były do niego wstawione fabrycznie.