Kategorie

Modne gadżety do samochodu

Minęły już czasy kiwających głowami piesków czy podwieszania rzekomo działających antyradarowo płyt CD. Dziś gadżety do samochodu to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność.

Osoby, które często i długo jeżdżą samochodem, powinny zaopatrzyć się w rozgałęziacz do gniazda zasilania, czyli do zapalniczki. Standardowo auta wyposażone są w tylko jedno takie stanowisko, tymczasem korzystanie z nawigacji i stały dostęp do smartfona stały się codziennością. Najprostsze rozgałęziacze dysponują dwoma gniazdami, inne dodatkowo oferują porty USB lub wskaźnik napięcia. Przed zakupem dobrze jest upewnić się, że wokół gniazda jest wystarczająca ilość miejsca do podłączenia urządzenia. Duże znaczenie ma wysokość poboru prądu - powinna wynosić od 8 do 10 amperów.

Innym gadżetem podłączanym do gniazda zapalniczki jest przetwornica napięcia, przydatna jeśli chcemy korzystać z laptopa czy odtwarzacza płyt CD. Konwertuje ona napięcie 12V z akumulatora samochodowego do 230V. Nie zdaje jednak egzaminu przy zasilaniu sprzętu wymagającego dużej mocy, np. suszarki do włosów.

Coraz popularniejsze jest montowanie za przednią szybą kamer pokładowych. Nie tylko umożliwiają one rejestrowanie pięknych widoków z trasy, ale w razie kolizji nagrany przez nie obraz może służyć jako materiał dowodowy. To istotny aspekt dla osób spędzających wiele czasu za kierownicą - taksówkarzy czy przedstawicieli handlowych. Takie kamery podłączane są do gniazda zapalniczki i zapisują materiał na wymiennych kartach pamięci. Oferowane są w szerokim przedziale cenowym - droższe egzemplarze zapewniają nawet standard HD.

Konkurując ze smartfonami wyposażonymi w Google Maps, producenci klasycznych nawigacji oferują modele z funkcją udostępniania informacji o ruchu rzeczywistym. W przypadku zatorów czy wypadków, urządzenie samo modyfikuje trasę, dzięki pobieraniu co kilka minut najnowszych komunikatów o sytuacji na drodze.

Ciekawym pomysłem jest także zaopatrzenie się w jonizator powietrza - niedrogie urządzenie oczyszcza i odświeża zapach w samochodzie, neutralizuje dym papierosowy, redukuje zmęczenie, eliminuje bakterie i roztocza oraz przynosi ulgę alergikom.