Kategorie

Auto 4x4 – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Pojazd z napędem na dwie osie został stworzony do jazdy w terenie. Układ 4x4 pozwala z łatwością pokonywać przeszkody i polepsza trakcję. Jednak nie tylko samochody terenowe wyposażane są w taki napęd.

Napęd 4x4 to nie tylko domena aut terenowych, ale także osobowych i typu SUV. W tych samochodach mechanizm ten ma zapobiegać poślizgom, a więc ma zapewniać lepszą przyczepnośc kół nawet na luźnej powierzchni.

Dużą wadą aut z napędem 4x4 są ewentualne naprawy, bo nie można ich dokonać w pierwszym lepszym warsztacie, a wszystko przez bardziej skomplikowaną budowę układu przeniesienia napędu niż w samochodach z napędem na jedną oś. W autach terenowych problem może okazać się jeszcze większy z uwagi na dodatkową skrzynię rozdzielczą.

Kolejnym minusem jest spalanie. W przypadku terenówek i SUVów z napędem na obie osie koszty paliwa możemy bardzo odczuć, natomiast w przypadku aut osobowych zużycie paliwa niewiele się różni od ich odpowiedników z napędem jednoosiowym.

Na co zwrócić szczególna uwagę przy zakupie auta o takim napędzie? Przede wszystkim na stan techniczny układu napędowego. Oczywiście nie jest to takie łatwe i potrzebna będzie fachowa opinia, jednak są pewne punkty, na które sami możemy zwrócić uwagę i tym samym rozpoznać, czy coś jest nie tak. Ślady wskazujące na wszelkie wycieki płynów z silnika oczywiście powinny niepokoić, są bowiem spowodowane najczęściej uszkodzeniem takich zespołów jak układ napędowy, skrzynia biegów, tylny i przedni most lub skrzynia redukcyjna. Warto skorzystać z usług warsztatu z kanałem i przy okazji sprawdzić stan zawieszenia oraz krzyżaki wału napędowego.

W przypadku aut osobowych, napęd na drugą oś zwykle załącza się w potrzebie. Najpopularniejsze modele aut z napędem na dwie osie i na każdą kieszeń to między innymi: Mercedes W124 – 4Matic dostępny w wersjach benzynowej 2.6l i 3.0l oraz diesel 3.0 TD, a można go mieć już od 6 tysięcy złotych w stanie co najmniej dobrym. Dla tych, którzy mają nieco większy budżet, proponowałbym Subaru Legacy z niezwykle trwałym silnikiem typu bokser. Auto produkowane od 1999 roku w wersji off road do jazdy terenowej, gdzie prześwit jest większy, niż w standardowej opcji. W dobrym stanie auto można kupić od 15 tys. zł.